Състояния

Антибиотик-асоциирана диария

Антибиотиците могат да нарушат баланса на чревната флора, унищожавайки както вредните, така и полезните бактерии, населяващи червата. Настъпването на това състояние (дисбактериоза) води до размножаване на „лошите“ бактерии, които са резистентни към антибиотика. Те произвеждат токсини, които увреждат чревната стена и могат да предизвикат възпаление. Затова антибиотиците водят до т.нар. антибиотик асоциирана диария.

 

Антибиотик-асоциираната диария е състояние, при което имате чести воднисти изхождания (диария), придружавани от силно осезаеми чревни движения, присвиване и болка в корема.
Възможно е да се появи както по време, така и след приключване на антибиотичното лечение. По-често антибиотик асоциираната диария не протича със сериозни последствия, но са възможни и усложнения.

 

До 30% честота¹

 

Антибиотик-асоциираната диария е един от най-често срещаните нежелани ефекти при прием на антибиотици. Честотата на антибиотик-асоциирана диария вариара в зависимост от вида антибиотик

 

Прибавете пробиотик към антибиотичното лечение

 

Проучвания показват, че приема на пробиотици („добри“ бактерии) по време на антибиотичната терапия и след нея свежда до минимум вредните ефекти от употребата на антибиотици, включително риска от интестинални инфекции и диарии.²·³

 

Полезни съвети

 

• Подберете подходящ пробитик с доказан ефект
• Започнете приема на пробиотик още от самото начало на антибиотичното лечение и пордължете да го приемате и след приключването му
• Спазвайте 3 часа интервал между приема на антибиотик и пробиотик

 

1. Winstrom J. et al. Frequency of antibiotic-asociated diarrhoea in 2462 antibiotic-treated hospitalized patients: a prospective study. Journal of Antimicrobial Chemotherapy (2001) 47. 43-50
2. Meta-analysis: the effect of probiotic administration on antibiotc associated diarrhoea, Aliment Pharmacol Ther 2002
3. Probiotic in prevention of antibiotic associated diarrhoea, meta-analysis, BMJ Volume 324, 8 June 2002